• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Kontakt a informace:

Adresa:
ČSTV
8. pěšího pluku 81
Frýdek-Místek

Telefon:
+420 606 334 263

E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozní doba:
Po-Čt: 8 - 17 hod.
Pá: 8 - 13 hod.
(mimo tuto dobu na objednávku)

Sledování návštěvnosti:

Dnes2
Včera24
Tento týden84
Tento měsíc359
Návštěv celkem20609

Léčivé rostliny:

 

„Jedním způsobem se rodíme a tisícerým umíráme.“

 

     Už prvobytný člověk trpěl různými nemocemi, které mu zkracovaly život. Ale protože se živil tím, co mu poskytovala příroda v jeho okolí, postupně poznával vlastnosti rostlin. Některé začal používat pro své léčení, jiné naopak k ničení nepřátel nebo usnadnění lovu. Časem se díky těmto znalostem z některých lidí stávali kouzelníci, šamani a léčitelé.

 

bylinky     Postupem času se začalo s některými druhy léčivek obchodovat. Nejčastěji obchod provozovali Číňané, Féničané, Řekové, Egypťané a později Římané. Ve středověku došlo vlivem náboženství k období temna. Za každou jednotlivou nemoc mohl hřích spáchaný nemocným, některé nemoci bylo zakázáno léčit. Uzdravení bylo věci boží. Jen movitější lidé si mohli dovolit povolat lékaře. U sociálně slabších vrstev obyvatelstva nastává děsivá úmrtnost, hlavně díky epidemiím a válkám. Až v 16. a 17. století církev pochopila, jak výnosný obchod léčivé rostliny představují. V klášterech se začaly vyrábět bylinné léky ve velkém.

 

     V současné době užíváme k léčení už jen asi 200 druhů léčivých rostlin, což je jenom zlomek z toho, kolik se jich používalo dříve. (Asi 4000 druhů). Klasická medicína udělala revizi všech starších poznatků o léčivých rostlinách a snaží se pečovat o jejich racionální získávání, pěstování, zpracování a správný způsob užití. Dnes víme, že rostlinná léčba není všelékem. Má ale jako podpůrný prostředek ohromný a nezanedbatelný význam. Výrazně zrychluje regeneraci těla, urychluje hojení , snižuje dávky některých chemických léků a vylaďuje šetrným způsobem organismus. Jelikož se ovšem mohou léčivé rostliny kontraindikovat s léky předepsanými lékařem, je vždy nutné tuto léčbu konzultovat. Je třeba užívat léčivky ve vysoké kvalitě jakosti a doporučené odborníkem. Lidí s dokonalou znalostí léčivých rostlin stále přibývá, a není tudíž nutné tyto užívat náhodně a neuváženě.

 

Přeji pevné zdraví z přírody!