• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Kontakt a informace:

Adresa:
ČSTV
8. pěšího pluku 81
Frýdek-Místek

Telefon:
+420 606 334 263

E-mail:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozní doba:
Po-Čt: 8 - 17 hod.
Pá: 8 - 13 hod.
(mimo tuto dobu na objednávku)

Sledování návštěvnosti:

Dnes2
Včera24
Tento týden84
Tento měsíc359
Návštěv celkem20609

Mýdlové ořechy:

 

orechy     Jednou z největších zátěží pro životní prostředí jsou odpady vypouštěné z praček a myček na nádobí v domácnostech. Pokud by se nám s tím povedlo něco udělat, byla by to ohromná úleva pro naše vodstvo. Tím samozřejmě i pro zdraví našeho obyvatelstva. Vždyť voda je základem života a co do ní dnes vypustíme, to se nám zítra oklikou vrátí zpět jako bumerang.

 

     Jedním z možných řešení je použití slupek ořechů z indického stromu Sapindus mucorossi. Tyto slupky obsahují 16% saponinů, což jsou látky s čistícím a antibakteriálním účinkem. Strom je produkuje jako ochranu proti škůdcům, plísním a bakteriím. Tyto tzv. mýdlové ořechy jsou plnohodnotným pracím prostředkem, který si v ničem nezadá s konvenčními pracími prostředky. Na rozdíl od nich však vůbec nezatěžuje životní prostředí. Pozorováním bylo zjištěno, že vody v odpadní síti domácností, které přešly z konvenčních prostředků na mýdlové ořechy, se překvapivě rychle regenerovaly.

 

     Použití je jednoduché. Do bavlněného sáčku nebo do ponožky dáme 6-8 slupek mýdlových ořechů a vložíme to do pračky. Pere se jako obvykle, s tím rozdílem, že ořechy nepění. Prádlo se však účinně a šetrně vypere. Ořechy jsou šetrné k barvám, vhodné pro každý druh prádla, včetně vlny a hedvábí. Obrovskou výhodou je, že pokud pereme do 60 stupňů Celsia, můžeme ořechy použít dvakrát. Není také nutno dodávat aviváž. Prádlo je příjemně měkké.

 

     Obdobně můžeme použít ořechy i v myčce na nádobí. Do přihrádky na mycí prostředky dáme 4-6 slupek a myjeme. Použité slupky můžeme kompostovat. Mýdlové ořechy jsou zvlášť vhodné pro alergiky, pacienty s kožními chorobami jako jsou lupenka a neurodermitida. Mají však i další použití. Jejich odvar lze použít jako šetrný šampon na vlasy. Brání i vzniku lupů. Velice dobrý je na mytí domácích mazlíčků jako jsou třeba psi, nebo jako dokonalý prostředek na postřik květin proti škůdcům a plísním.

 

     V Indii se mýdlové ořechy používají velice dlouho. V Evropě se začínají prosazovat až nyní, díky lobbingu chemického průmyslu. Není se co divit. Vždyť při praní v běžné rodině (třikrát týdně, vydrží až rok. A to při ceně jednoho kilogramu ořechů, která je 399,- Kč, znamená úsporu až 1300,- Kč ročně. Koupí tohoto produktu podpoříme zároveň drobného indického nebo nepálského zemědělce.